Zły nastrój u dam – uciążliwa depresja poporodowa

Depresja u kobiet może być spostrzeżona, jako szybciej oraz częściej występująca aniżeli depresja u mężczyzn. Lekarze postrzegają kobiety, jako znacznie bardziej podatne na depresję, jaka w dodatku w wielu przypadkach zostaje nierozpoznana. Być może wypływa to z tego, że kobiety nieczęsto zgłaszają się do lekarza, a to powoduje, iż depresja rzadziej zostaje nierozpoznana. Zjawiskiem jest jednak, że istnieją różnice fizjologiczne między mężczyznami i kobietami, które czynią kobiety o wiele bardziej skłonne na depresję. Najważniejszą z tych różnic jest poziom hormonów płciowych.

Kobiety mają o wiele wyższe poziomy owych hormonów, a do tego zmieniają się one w cyklu miesiączkowym, ciąży, i menopauzie. Lekarstwa obejmujące hormony płciowe również mogą wywoływać symptomy depresyjne. Dosyć wielokrotnie wśród kobiet zdarza się depresja po porodzie, co uwidocznia terapia dda radom. Przeważnie rozpoczyna się ona w sposób dyskretny, a odbierana jest, jako przytłoczenie nadmiarem odpowiedzialności za dziecko.

Często kobieta czuje lęk, szczególnie lek o zdrowie oraz rozwój swego dziecka. W okresie dwóch tygodni po porodzie zazwyczaj zdarza się u kobiet depresja ciężka. Jej prawdopodobieństwo jest największe po urodzeniu pierwszego dziecka, u kobiet, które już chorowały psychicznie. Uważa się, iż zmiany hormonalne są czynnikiem wyzwalającym u kobiety, która miała predyspozycję do depresji. W kłopotliwej depresji dama traci kontakt z rzeczywistością, może mieć urojenia, a nawet omamy. W takiej sytuacji może być również zagrożone dziecko.

Recommended Articles

Dodaj komentarz