Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

W jaki sposób jest wykonywane świadectwo energetyczne

Posiadacze mieszkań i domów mają sporo różnych obowiązków. Od niedawna jednym z nich jest posiadanie energetycznego świadectwa. Certyfikat energetyczny to dokument, który dokładnie określa, jakie będzie ogólne zapotrzebowanie na energię, wiążące się z codziennym użytkowaniem budynku. W pierwszej kolejności to dotyczy ogrzewania i wentylacji, ale też oświetlenia czy podgrzewania wody użytkowej.

Nasze przepisy wiążące się z koniecznością robienia tego typu świadectw są oparte na unijnych przepisach, i prawodawstwo w naszym kraju jest dostosowane do nich. Obecnie takimi certyfikatami muszą dysponować wszystkie budynku, które postawione zostały po roku 2009, oczywiście każdy nowy również temu obowiązkowi podlega. Jeśli chodzi o starsze budynki, to właściciel zrobić będzie musiał świadectwo jedynie wtedy, kiedy swoją nieruchomość zamierza sprzedać albo wynająć. Ale wszystko wskazuje na to, że za jakiś czas wszystkie budynki będą musiały taki dokument posiadać, ponieważ przepisy dość wyraźnie idą w takim kierunku.

Obecnie Świadectwa energetyczne są dość szybkie do wykonania, ponieważ na naszym rynku funkcjonuje wielu specjalistów, którzy robią takie rzeczy. Ceny za nie zaczynają się od kilkuset złotych za niewielkie mieszkanie czy garaż, a mogą się skończyć na paru tysiącach przy dużych, wielorodzinnych budynkach. Pamiętać też należy, że jeśli ktoś sobie zaniedba wyrobienie certyfikatu, to może być narażony na grzywnę. A ta wcale do małych nie należy, bo może wynosić nawet 5 tysięcy złotych.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Polecane publikacje

Dodaj komentarz