Pellet czy węgiel – jaki opał bardziej się opłaci

Spora część właścicieli prywatnych domów nadal przy ich grzaniu korzysta z różnego rodzaju pieców. Zależnie od budowy piece takie umożliwiają spalanie kilku typów materiałów opałowych. Część z nich jest dedykowana tylko do jednego, w pozostałych można palić kilka rodzajami, to będzie zależeć od tego, co zostało przewidziane przez producenta. Od dawna największym zainteresowaniem cieszy się ekogroszek Zamość.

Opał te jest robiony z odpowiedniej grubości węgla, przez co ma świetne energetyczne własności i nie trzeba do wcale dużo do tego, żeby dobrze ogrzać wnętrze. Jednak sporą wadą ekogroszku stanowi jego cena, jaka również zaliczana jest do najwyższych. Nieco mniej zapłacić trzeba za pellet drzewny Zamość, który w wieku domach bardzo dobrze się sprawdza. Ten rodzaj paliwa jest produkowany z trocin i odpadów pochodzących z tartaków, a dzięki niskiej zawartości wody pali się ono znacznie lepiej niż zwykłe drewno. Najtańszy jest pellet ze słomy Zamość, z tym że jest on koło dwóch razy mniej wydajny od węgla i ekogroszku.

Ze względu na to, że produkowany on jest z naturalnej słomy, to jest to produkt ekologiczny. Żeby nie było problemów z zapewnieniem ciepła w zimie, każdy właściciel policzyć sobie musi, ile będzie poszczególnego opału potrzebował. Trzeba też pamiętać o tym, aby zakupiony węgiel Zamość, pellet Zamość w należyty sposób przechowywać. Szczególnie na warunki będzie wrażliwy pellet, jaki po zawilgoceniu znacznie gorzej się spala. Z takich też powodów zadbać należy o to, żeby opał był przechowywany w suchym miejscu.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz