Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Czym jest sprężarka i jakim sposobem funkcjonuje?

Sprężarki to urządzenia, z którymi napotykamy się dość w szeregu przypadków. Są obecne w wielu zakładach przemysłowych, oraz… W każdym, normalnym domu! Wentylator, chłodziarka czy odkurzacz. To wyłącznie drobne przykłady. Newralgicznym zadaniem przeciętnej sprężarki jest zwiększanie ciśnienia gazów. Czasami oczekiwany jest rezultat wymuszenia przepływu medium. Jesteśmy w stanie również śmiało zmienić temperaturę oraz gęstość wyznaczonego czynnika. W jaki sposób widać, sprężarka jest urządzeniem zdolnym do przekształcania jednej formy energii w drugą. Na wlocie do zbiornika panuje ciśnienie niższe od atmosferycznego.

Oznaczamy je ciśnieniem ssawnym. Wyłonione medium zostaje zassane, a po pewnym czasie sprężone. To właśnie dzięki ciśnieniu tłocznemu, gaz wydostaje się na zewnątrz maszyny. Ciśnienie na wylocie powinno posiadać o dużo większą wartość, niż atmosferyczne. Inaczej medium nie uwolni się ze zbiornika. Niezwykle ważnym detalem każdej sprężarki jest układ chłodzący. Sprężaniu gazów akompaniują wielkie straty energii w postaci ciepła.

Wskutek tego niezbędna jest obecność chłodnicy. W przeciwstawnym wypadku, dojdzie do przegrzania machiny, a nawet jej zniszczenia! Obowiązkiem sprężarki jest zwiększenie ciśnienia określonego gazu. Taki efekt nazywamy sprężaniem – tutaj niebezużyteczne są akcesoria typu osuszacze sprężonego powietrza. Gazy mają swobodną budowę molekularną. Wskutek tego tak łatwo zmienić ich kształt i objętość. Wymaga to jednakże gigantycznych nakładów energii. Wykorzystuje się do celu pracę mechaniczną. Gaz pozostaje sprężony w szczelnym, zamkniętym zbiorniku.

Tudzież wykorzystana do tego energia przekształca się w ciepło. Stąd obowiązkowa towarzystwo chłodnicy. Bez dobrego systemu chłodzenia, sprężarka niezmiernie szybko uległaby uszkodzeniu. Do wnętrza machiny gaz pozostaje zassany. Tuż przy wlocie dominuje ciśnienie ssawne, trochę niższe od atmosferycznego.

Tudzież ciśnienie przy wyjściu ze zbiornika jest niezmiernie wysokie. To właśnie dzięki temu czynnik jest szybko przetłaczany na zewnątrz. Prócz zmiany ciśnienia, praca sprężarki powoduje kilka innych efektów. Następuje zmiana gęstości i temperatury czynnika. Cząsteczki gazu zostają niezmiernie stłoczone. Natomiast za pomocą chłodnicy kontrolujemy uwalniane ciepło. Możliwe jest też wymuszenie przepływu medium. Nawet domowy wentylator wzmaga ruch powietrza w wyznaczonym kierunku.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Polecane publikacje

Dodaj komentarz