Czy warto inwestować w rynek AI?
Od momentu premiery Chat GPT zainteresowanie sztuczną inteligencją rośnie w ogromnym tempie. Jak wyglądają perspektywy dla spółek z tego obszaru na giełdzie?
Nowości w obszarze sztucznej inteligencji
Doniesienia o ogromnym potencjale i nadchodzącej rewolucji rynkowej związanej z AI pojawiają się w mediach już od dłuższego czasu – kilku, a nawet kilkunastu lat. W ostatnich miesiącach rozwój tego obszaru nabrał jednak zawrotnego tempa, głównie za sprawą pojawienia się bardzo zaawansowanych modeli językowych. Te z kolei pozwoliły uruchomić inteligentne chatboty, które łączą niemal ludzki styl rozmowy z nieograniczonym dostępem do informacji. Najbardziej znanym jest Chat GPT uruchomiony pod koniec listopada 2022 przez firmę OpenAI.
Niedługo później na ten ruch odpowiedzieli najwięksi gracze z sektora IT, w tym Microsoft (Bing AI) oraz Google (Bard AI). Mimo że funkcjonalność i rzetelność chatbotów mogą niekiedy pozostawiać wiele do życzenia, nie ulega wątpliwości, że obszar AI wchodzi w zupełnie nowy etap rozwoju. Nie umknęło to także uwadze inwestorów – w 2023 sztuczna inteligencja jest gorącym tematem także na giełdzie.
Potencjał wzrostu rynku AI
Eksperci przewidują, że następne lata będą stać pod znakiem coraz szybszej adopcji rozwiązań AI w różnych branżach. Jak podaje agencja Grand View Research, łączna wartość tego rynku wynosiła w 2022 roku już ok. 137 mld dolarów, a do 2030 ma rosnąć aż o średnio 37,3% rocznie. Wśród sektorów, które mogą skorzystać na sztucznej inteligencji, znajduje się m.in. IT (w szczególności technologie cloud), motoryzacja, e-commerce, zdrowie oraz produkcja. Co istotne, wiele korporacji (w tym Amazon, Tesla, Microsoft czy Google) już teraz stawia na wsparcie AI w codziennych działaniach.
Gdzie inwestować w AI? Które firmy radzą sobie najlepiej?
Podobnie jak w przypadku wielu technologicznych nowości, za rozwój AI odpowiadają obecnie głównie firmy z USA, a zwłaszcza z Doliny Krzemowej. Dostęp do giełdy amerykańskiej można uzyskać m.in. poprzez bank Saxo – duński bank inwestycyjny. Warto jednak także dowiedzieć się, które spółki mają aktualnie największe znaczenie w tym obszarze.
Co istotne, za przełom w AI w dużej mierze odpowiada dostęp do coraz szybszego sprzętu. Algorytmy sztucznej inteligencji wymagają sporej mocy obliczeniowej, a dodatkowo możliwości wykonywania kalkulacji równolegle. Z tego względu producenci podzespołów odnotowują w ostatnich miesiącach spory wzrost wartości akcji. Najbardziej widoczne przykłady to Nvidia oraz AMD, które mogą pochwalić się wzrostem o odpowiednio 80% i 40% w skali 6 miesięcy.
Nie bez znaczenia są także przedsiębiorstwa zajmujące się oprogramowaniem wykorzystującym AI. W tym obszarze warto wyróżnić m.in. C3.ai (prawie 120% w 6 miesięcy), jak również gigantów technologicznych – przede wszystkim firmy Microsoft, Alphabet (Google) i Meta (Facebook).
AI w innych branżach
Pod względem inwestycji istotny jest również wpływ rozwoju AI na inne sektory rynku. Rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji są coraz szerzej wykorzystywane m.in. w motoryzacji i branży zdrowotnej. Analitycy przewidują, że prędzej czy później każdy sektor będzie w pewnym stopniu korzystać z AI – warto obserwować zmiany w różnych obszarach rynku i stawiać na innowacyjne firmy, które są w stanie najskuteczniej wdrożyć nowe rozwiązania.